סובלת מטריכוטילומניה? אף אחד לא חייב לדעת

טריכוטילומניה - תלישת שיער אובססיבית

טריכוטילומניה (תלישת שיער) הופכת לבעיה יותר ויותר נפוצה ומדוברת, וקיימים כיום פתרונות טיפוליים רבים המתאימים לכל הסובלים ממנה. העניין הוא שכמעט אף אחד מהטיפולים הללו אינו נותן מענה לאחת מההשלכות המרכזיות של ההפרעה, שגם פוגעת בביטחון העצמי – הלא היא דלדול השיער.

 

באמצעות תוספת השיער הנכונה תוכלי להסתיר כראוי את האזורים מדוללי השיער, ולהשיב לעצמך את המראה המקורי שלך (או ליהנות ממראה חדש ומקורי).

 

מהי טריכוטילומניה?

Trichotillomania היא בעיה פסיכולוגית-פסיכיאטרית המשתייכת לקבוצת הפרעות השליטה בדחפים (OCD), והיא באה לידי ביטוי בדחף כפייתי לתלוש את השערות באופן מכוון. אנשים הסובלים מטריכוטילומניה מורטים את שערותיהם מאזורי תלישה קבועים, במקרים רבים מהקרקפת והראש, והם אינם מסוגלים לשלוט בדחף המתעורר למרוט את השיערות. טריכוטילומנים המודעים לבעיה מתארים ריגוש ומתח לפני המריטה וכן שחרור והקלה לאחריה. אלו שאינם מודעים לה מתפלאים ואף לעתים נחרדים מהפעולה לאחר ביצועה.

 

השלכותיה של הטריכוטילומניה ממהרות להגיע, בדמות התקרחויות בולטות לעין באזורים ספציפיים בראש בהם בוצעה התלישה. על אף שקיימים כיום מגוון טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים שנועדו לסייע לתולשי שיער אובססיביים, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), נטילת כדורים במידה וההפרעה מלווה גם בדיכאון או בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית אחרת, או טיפולי נשימה – אף לא אחד מהטיפולים הללו נותן פתרון לאזורים מדוללי השיער בקרקפת.

 

פועל יוצא מכך הוא שהטריכוטילומניה פוגעת גם במראה החיצוני וגם בביטחונן העצמי של נשים רבות, ומסבה להן מבוכה במצבים חברתיים רבים, אפילו הפשוטים ביותר.

 

תוספות שיער ופאות כפתרון לבעיה

הבשורה הטובה היא שיש פתרון. באמצעות תוספות שיער או פאות רפואיות, תוכלי להשיב לעצמך את המראה הקודם טרם התפרצות הבעיה, או אפילו לחדש ולרענן את המראה באמצעות הפאה או תוספת השיער הנכונה. השיער הוא מרכיב מרכזי בהופעה החיצונית שלנו, וברגע שנפגע המראה שלו, מסיבות כאלה ואחרות, יכולה להיות לכך השלכה ישירה על הדימוי העצמי ועל איכות החיים.

 

במידה והטריכוטילומניה פגעה באזור נקודתי בראש, אפשר להתאים תוספת משיער טבעי ואיכותי, שתכסה את האזור הרצוי ותשתלב באופן הרמוני לחלוטין עם השיער הטבעי. תוספות השיער מולבשות על השיער באמצות קליפסים, חרוזים, בהדבקה או בהלחמה. הן יוצרות מראה טבעי, כך שלא ניתן להבחין כי מדובר בתוספת שיער וכך שלא ניתן אפילו לנחש, כי קיימת בעיית התקרחות או דלדול של השיער על רקע טריכוטילומניה.

 

כפי שכבר ציינו, אופציה נוספת היא לקבל פאה שהותאמה אישית לראש ולצורת הפנים. מגוון הפאות הקיים כיום מאפשר לבחור מתוך שלל אפשרויות – פאות באורכים משתנים, עם צבעי שיער וגוונים רבים, וכן תוספות קישוטיות כגון סרטי ראש ועוד. לעתים פאה היא הפתרון הטוב והמהיר ביותר, ובייחוד כאשר ניתן להגיע למראה כה טבעי עד שלא ניכר שום הבדל בין שיער טבעי לפאה.

 

כמובן, שבמקביל לתוספות השיער אסור לפסוח על הטיפול הרגשי-נפשי, שיטפל לא בסימפטומים של התופעה עצמה (התלישה), אלא בסיבות העמוקות שגרמו לה. טיפול מעמיק, יחד עם שילוב של תוספת שיער או פאה שנותנת מענה מיידי מבחינה אסתטית, יאפשרו לך לחזור לתפקוד מלא, וליהנות מאיכות חיים.

 

מידע נוסף בנושא תלישת שיער כפייתית >>>

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.